Maad Hospitality Tower Projesi

Suudi Arabistanın – Mekke şehrinde inşaa edilecek olan Maad Hospitality Tower projesi kapsamında mevcut şev yüzeyinden yapılacak olan kalıcı kaya bulonu ve püskürtme beton imalatları için Nisan 2018 tarihinde imzalanan sözleşme ile imalatlar, iş programına uygun olarak tüm hızıyla sürmektedir. Ekim 2018 tarihi itibarıyle Proje genelinde % 85 tamamlanma oranına ulaşılmıştır.

0-80 m arası yükseklikte gerçekleştirilen kalıcı kaya bulonu delgilerinde 400 tonluk vinçler ile askıya alınan çalışma platformu üzerindeki hidrolik delgi makineleri kullanılmaktadır. Proje kapsamında plandaki uzunluğu 185 m ve yüksekliği 80 m’ye ulaşan kaya şevinin stabilitesinin sağlanabilmesi amacıyla boyları 15 metreyi bulan, toplam 23,000 metre kalıcı kaya bulonu imalatı tamamlanmıştır. 21,000 m2 püskürtme beton imalatı ÇSG ve Kalite Kontrol programlarına uygun olarak devam etmektedir. Proje kapsamında kazı güvenliği çeşitli aletsel gözlemler ile takip edilmektedir.

Aynı proje kapsamında kaya şevinin önüne inşaa edilecek olan istinat duvarı için ise 4,500 m kayma demiri (Dowel Bar) imalatı gerçekleştirilecektir.

Mevcut şev’in üst bölgesinde aktif yerleşim alanları ve karayollarının bulunması projenin önemini son derece arttırmaktadır. Projeye özel olarak geliştirilen uygulama teknikleri nedeni ile Maad Hospitality Tower Projesi Mekke bölgesinde gerçekleştirilen en zor ve iddialı kaya şev stabilizasyonu işleri arasında yer almaktadır. 

Proje Tanımı

Maad Hospitality Tower Projesi

  • Mühendislik

Proje Özellikleri

İşveren
Maad
Ana Kalemler
Kaya Bulonu 23,000 m
Püskürtme Beton 21,000 m2
Proje Süresi
Başlangıç Tarihi 07.11.2017
Bitiş Tarihi Devam Ediyor
Süre

Konum

Mekke, Arabistan

 

 

Galeri

İlgili Projeler

Action Development Projesi

Action Development...

Asya Derin Kazılar Moskova...
Üsküdar Zeminaltı Otopark

Üsküdar Zeminaltı...

Derin Kazılar Devam...
Çanakkale 1915 Köprüsü Projesi / Asya Ankraj Bloğu Kazısı

Çanakkale 1915 Köprüsü...

Derin Kazılar Devam...
Maad Hospitality Tower Projesi

Maad Hospitality...

Devam Eden Projeler Mekke...