TARİHÇE

KASKTAŞ’ın doğuşu, 1957 yılında kurulan ve günümüzde dünyanın en büyük taahhüt firmaları arasında yer alan ENKA İnşaat ve Sanayi A.Ş.’ye dayanmaktadır. ENKA Kazık Grubu’nun 1957 yılında taahhüt edilen İstinye Köprüleri inşaatındaki başarılı çalışmaları, ileride KASKTAŞ adını alacak olan şirketin çalışma alanını belirleyici ilk işaret olmuştur. Yıllar; hızlı büyüme ve faaliyetlerde çeşitlilik getirmiş, 1975’e gelindiğinde ENKA Kazık Grubu, temel ve zemin mühendisliği taahhüt işlerinde uzman bir kuruluş olarak resmen KASKTAŞ adı ile yeni kimliğine kavuşmuştur.

Kuruluşundan itibaren uluslararası saygın firmalarla rekabet edecek şekilde yapılanan KASKTAŞ, sahip olduğu geniş makine parkı, başarılı yönetimi ve uzman kadrosu ile yurtiçi ve yurtdışında sayısız faaliyetlerde bulunmuş ve geoteknik mühendisliği alanındaki gelişmeleri günü gününe takip ederek, gerek Türkiye’de, gerekse etkinlik gösterdiği diğer ülkelerde, ön sıralarda yer alan bir taahhüt firması olmuştur. Günümüzde KASKTAŞ, Türkiye’de geoteknik mühendisliğinde lider firma olmasının yanı sıra faaliyet gösterdiği diğer ülkelerde de lider firmalar arasında yer almaktadır.

Türkiye’de kurulan ilk geoteknik firmalarından biri olan KASKTAŞ, 1980 yılında yurtdışına açılmış, ilk taahhütlerini Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinde gerçekleştirmiştir. Daha sonra faaliyetlerini, aralarında Rusya’nın da bulunduğu Bağımsız Devletler Topluluğu’na yaymıştır. İkibinli yılların başından itibaren körfez ülkelerinin ve Rusya’nın yanı sıra Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna, Bosna Hersek, Libya, Cibuti, Arnavutluk ve Cezayir’de çalışmalarını sürdürmektedir.

KASKTAŞ, uzman teknik ve idari personeliyle gerek ulusal, gerekse uluslararası alandaki saygınlığını; aldığı sorumlulukları zamanında yerine getirmesine, müşterilerine teknik açıdan en uygun ve ekonomik projeler sunmasına, uygulamalarını yaptığı projeleri ISO 9001 Kalite Yönetimi, ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemlerine uygun bir şekilde başarı ile tamamlamasına borçludur.

ENKA’nın kazık grubu olarak faaliyetlerine başlayan KASKTAŞ kuruluşundan bugüne bilgi birikimini, teknik kapasitesini geliştirerek çalışmalarına devam etmektedir.