• 001
 • 002

Kashagan Petrol Sahasının Geliştirilmesi

Kashagan arazisi, Hazar Denizi’nin Kazakistan bölümünde yer almaktadır ve yaklaşık olarak 45 kilometreye 75 kilometrelik bir yüzey alanı genişliğine kadar uzanmaktadır. Rezervuar yaklaşık 4.200 metre kadar Hazar Denizinin kuzey kısmının sığ suları altında kalmaktadır.

Sığ sular ve Hazar Denizi’nin kuzey kısmında hüküm süren soğuk kış iklim koşulları nedeniyle beton yapılar veya deniz yatağına oturan mantolama platformları gibi geleneksel sondaj ve üretim teknolojilerinin kullanımı mümkün olmamıştır. Kıyıdan uzak tesisler, sert kış koşullarından ve yüzer buz hareketlerinden korunmalarının sağlanması amacıyla yapay adalar üzerine kurulmaktadır. İki çeşit temel ada bulunmaktadır; küçük insansız “sondaj adaları” ve daha büyük olan insanlı “aktarım adaları”.

Kashagan Petrol Sahasının Geliştirilmesi Projesi Kuzey Hazar Denizi’nin Kazakistan kısmında kalan bölgede yer almaktadır. Proje kapsamında 8 adet petrol sondaj faaliyetleri için inşa edilen yapay ada ve değişik boyutlarda buzdan koruyucu deniz yapıları tamamlanmıştır. İnşaat işlerine 2001 yılında başlanmış olup imalatlar halen devam etmektedir. Kış aylarında inşaatı tamamlanan adalara etki eden büyük buz kütlelerinin adalarda meydana getirdiği etkileri önlemek amacı ile adaların etrafına 90 ila 110 m ve 160 ila 250 m boyutlarında buzdan koruyucu deniz yapıları yapılmıştır. Projede yer alan boru kazık ve palplanşlar vibro çekiç ve hidrolik çekiçler kullanılarak çakılmıştır.

İnşaat yapılan bölge “Özel Ekolojik Bölge” ve “Öncelikli Korunan Bölge” olarak bilinen son derece hassas bir çevrede yer almaktadır. Proje sahasındaki su derinliği ortalama olarak 1,5 ila 6 metre arasında değişmektedir. Temel zemini ince kumlu kille, bu tabakanın altında yer alan orta katı-katı kilden oluşmaktadır. İnşaat sırasında çok sıkı çevre sağlığı ve iş güvenliği (ÇSG) programları uygulanmıştır.

Proje kapsamında, 2001-2016 yılları arasında ~296.000 m2 palplanş ve çelik boru kazık çakımı, 64.000 ton gergi çubuk ve göğüsleme kirişi yerleştirilme işleri başarı ile tamamlanmıştır.

Bautino Yapay Adalar Projesi

Yapay Adalar Projesi Kuzey Hazar Denizi’nin Kazakistan kısmında kalan bölgededir. Proje kapsamında 8 adet petrol sondaj faaliyetleri için inşa edilen yapay ada ve değişik boyutlarda buzdan koruyucu deniz yapıları yer almaktadır. İnşa işlerine 2001 yılında başlanmış olup imalatlar halen devam etmektedir. Kış aylarında inşaatı tamamlanan adalara etki eden büyük buz kütlelerinin adalarda meydana getirdiği etkileri önlemek amacı ile adaların etrafına 90-110 m ve 160-250 m boyutlarında buzdan koruyucu deniz yapıları tasarlanmıştır. Projede ki boru kazık ve palplanşlar vibro çekiç ve hidrolik çekiçler kullanılarak çakılmaktadır. İnşaat yapılan bölge “Özel Ekolojik Bölge” ve “Öncelikli Korunan Bölge” olarak bilinen son derece hassas bir çevrede yer almaktadır. Proje sahasındaki su derinliği ortalama olarak 1,5 ila 6 metre arasında değişmektedir. Temel zemini ince kumlu kille, bu tabakanın altında yer alan orta katı-katı kilden oluşmaktadır. İnşaat sırasında çok sıkı çevre sağlığı ve iş güvenliği (ÇSG) programları uygulanmıştır.

Proje kapsamında, 2001-2010 yılları arasında 260.000 m2 palplanş ve çelik boru kazık çakımı, 65.000 ton gergi çubuk ve göğüsleme kirişi yerleştirilme işleri başarı ile tamamlanmıştır.

 • 8 adet Yapay Ada
 • 16 adet Uç Güçlendirme Yapısı
 • 14 adet Orta Güçlendirme Yapısı
 • 12 adet İç Güçlendirme Yapısı
 • Değişik boy ve ebatlarda Batardo Yapımı

Proje Tanımı

Kashagan Petrol Sahasının Geliştirilmesi, Hazar Denizi

 • Mühendislik

Proje Özellikleri

İşveren
ENKA Bechtel İş Ortaklığı
Ana Kalemler
 • D Aktarım Adası
 • A Aktarım Adası
 • 3 adet EPC Adaları
 • 11 adet Şerti Dolgular (Berms)
 • 3 adet DC Adaları
 • 15 adet BKY (Buzdan Koruyucu Yapılar)
Betonarme Çakma Kazık 17.000 m
Palplanş 27.500 m2
Tie Rod Yerleştirilmesi 94 adet
Proje Süresi
Başlangıç Tarihi  01.04.2005
Bitiş Tarihi  01.08.2012
Süre 89 Ay

Konum

Hazar Denizi, Kazakistan

 

 

Galeri

İlgili Projeler

Kashagan Petrol Sahasının Geliştirilmesi

Kashagan Petrol Sahasının...

Aktau Asya Bautino Deniz...
Esentai Park – Kule Binası

Esentai Park –...

Almatı Asya Derin Kazılar...
Tengiz ve Munay Daria Projeleri

Tengiz ve Munay Daria...

Asya Derin Kazılar Derin...
Aktau Limanı Rehabilitasyon Projesi

Aktau Limanı Rehabilitasyon...

Aktau Asya Deniz İşleri...