• 001
  • 002

Ferko Line Ofis ve Otel Projesi

Ferko Line Projesi kapsamında iksa sistemi, ~9 m derinliğinde ve kısmen yeraltı su seviyesinin altındaki temel kazısının çevre yapı ve yollara zarar vermeden güvenli bir şekilde ve kuruda yapılabilmesi için proje sahasının topografik özellikleri ve Istanbul, Kağıthane’nin çok yumuşak-yumuşak zemin koşulları dikkate alınarak KASKTAŞ tarafından tasarlanmıştır. Buna göre iksa projesi diyafram duvar ve tek sıra ankrajdan oluşmaktadır. Ayrıca diyafram duvarların topuk bölgesinde zeminin güçlendirilmesi amacı ile Jet Grout kolonları imal edilmiştir.

Proje kapsamında toplam 12.500 m2 Diyafram Duvar imalatı, 33.150 m Fore Kazık, 8.900 m SBMA tipi Öngermeli Ankrajı, toplam 62.400 m Jet Grout kolonu imalatı bulunmaktadır. Projede uygulanan sıkı kalite kontrol programı uyarınca Prizma Reflektör, İnklinometre ve Ankraj Yük Hücresi yerleştirilmesi, takip ve raporlama hizmetleri de ayrıca gerçekleştirilmiştir.

İksa tasarımı zemin koşullarına bağlı olarak, Türkiye’de ilk defa KASKTAŞ’ın tescilli ürünü olan yüksek kapasiteli tekli delik çoklu ankraj teknolojisi (Single Bore Multiple Anchor-SBMA) kullanılarak çözülmüştür. SBMA tipi öngermeli ankrajların hesap yükleri olan 40 tonu taşıdığını göstermek maksadıyla imalat öncesinde testler yapılmış ve test ankrajlarında maksimum 120 ton kapasiteye ulaşılmıştır.

Bina çekirdek bölgesinde ve podyum bölgelerinde ön yükleme testleri yapılarak 100 cm çapında ve kayaya soketli fore kazıkların 1.450 ton kapasiteye sahip olduğu gösterilmiş buna göre fore kazık çapında ve toplam kazık sayılarında optimizasyona gidilmiştir.

Jet Grout kolon imalat parametrelerinin belirlenebilmesi için ise sahanın değişik bölgelerinde test kolonları imal edilmiş ve çap kontrolleri yapılmıştır. Proje sahasındaki 4 ayrı bölgede yer alan işlerin son derece sıkı bir iş programı uyarınca ve birbiri ardına İşveren’e teslim edilmesi gerekmektedir. Bu yüzden proje kapsamındaki tüm işler; diyafram duvar, başlık kirişi, jet grout, fore kazık ve ankraj imalatları son derece kısıtlı çalışma koşulları içerisinde ve oldukça yoğun makine ekipman kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Istanbul’un Kağıthane bölgesindeki çok yumuşak-yumuşak zemin koşullarındaki en yüksek kapasiteli ankrajlar imal edilmiştir ve tamamlandığında bölgedeki en derin ve en büyük inşaat kazı çukuru olacaktır.

Proje Tanımı

Ferko Line Ofis ve Otel Projesi

  • Mühendislik

Proje Özellikleri

İşveren
Ferko İnşaat
Ana Kalemler
Diyafram Duvar 12.500 m²
Fore Kazık 33.150 m
Jet Grout 62.400 m
SBMA Ankraj 8.900 m
Proje Süresi
Başlangıç Tarihi 01.05.2016
Bitiş Tarihi 01.02.2017
Süre 9 Ay

Konum

Istanbul, Türkiye

 

 

Galeri

İlgili Projeler

1915 Çanakkale Köprüsü Avrupa Yaklaşım Viyadüğü Zemin İyileştirme ve Kazık İşleri

1915 Çanakkale Köprüsü...

Derin Kazılar Özel...
Üsküdar Zeminaltı Otopark

Üsküdar Zeminaltı...

Derin Kazılar Istanbul...
Çanakkale 1915 Köprüsü Projesi / Asya Ankraj Bloğu Kazısı

Çanakkale 1915 Köprüsü...

Derin Kazılar Seçkin...
Çanakkale 1915 Köprüsü Projesi / Avrupa Ankraj Bloğu Kazısı

Çanakkale 1915 Köprüsü...

Derin Temeller Seçkin...