Maad Hospitality Tower Projesi

Suudi Arabistanın – Mekke şehrinde inşaa edilen Maad Hospitality Tower projesi kapsamında mevcut şev yüzeyinden yapılan kalıcı kaya bulonu ve püskürtme beton imalatları için Nisan 2018 tarihinde sözleşme imzalanmıştır.

0-80 m arası yükseklikte gerçekleştirilen kalıcı kaya bulonu delgilerinde 400 tonluk vinçler ile askıya alınan çalışma platformu üzerindeki hidrolik delgi makineleri kullanılmıştır. Proje kapsamında plandaki uzunluğu 185 m ve yüksekliği 80 m’ye ulaşan kaya şevinin stabilitesinin sağlanabilmesi amacıyla boyları 15 metreyi bulan, toplam 23,000 metre kalıcı kaya bulonu ve 21,000 m2 püskürtme beton imalatları tamamlanmıştır. Proje kapsamında kazı güvenliği çeşitli aletsel gözlemler ile takip edilmektedir.

Aynı proje kapsamında kaya şevinin önüne inşaa edilen istinat duvarı için ise 4,500 m kayma demiri (Dowel Bar) imalatı gerçekleştirilmiştir.

Mevcut şevin üst bölgesinde aktif yerleşim alanları ve karayollarının bulunması projenin önemini son derece arttırmaktadır. Projeye özel olarak geliştirilen uygulama teknikleri nedeni ile Maad Hospitality Tower Projesi Mekke bölgesinde gerçekleştirilen en zor ve iddialı kaya şev stabilizasyonu işleri arasında yer almaktadır.

Proje Tanımı

Maad Hospitality Tower Projesi

  • Mühendislik

Proje Özellikleri

İşveren
Maad
Ana Kalemler
Kaya Bulonu 23,000 m
Püskürtme Beton 21,000 m2
Proje Süresi
Başlangıç Tarihi 07.11.2017
Bitiş Tarihi Devam Ediyor
Süre

Konum

Mekke, Arabistan

 

 

Galeri

İlgili Projeler

Paveletskaya Yer Altı AVM Projesi

Paveletskaya Yer...

Asya Derin Temeller Özel...
1915 Çanakkale Köprüsü Avrupa Yaklaşım Viyadüğü Zemin İyileştirme ve Kazık İşleri

1915 Çanakkale Köprüsü...

Derin Kazılar Özel...
Sadoviy Kvartal Derin Kazı Destek Projesi

Sadoviy Kvartal Derin...

Asya Deniz İşleri Derin...
Action Development Projesi

Action Development...

Asya Derin Kazılar Moskova...