• 002

Mahall Bomonti İzmir Projesi

İzmir’in Bayraklı bölgesinde inşaatı halen devam etmekte olan Türkerler Mahall Bomonti Projesi kapsamında azami ~20 m derinliğinde ve kısmen yeraltı su seviyesinin altında olan temel kazısının çevre yapı ve yollara zarar vermeden güvenli bir şekilde ve kuruda yapılabilmesi için proje sahasının topografik özellikleri ve proje sahasındaki zemin koşulları dikkate alınarak uygulanacak iksa ve temel altı kazık sistemleri KASKTAŞ tarafından tasarlanmıştır. Bu göre iksa projesi 80 cm kalınlığında ve 23-28 metre derinliğindeki diyafram duvar ve 4-5 sıra ankrajdan oluşmaktadır. Temel altı kazık sistemi ise baret kazık ve fore kazıklardan oluşmaktadır. 120 cm x 280 cm boyutlarında ve azami 80 m uzunluğunda 27,055 m3 baret kazık ve değişik çap ve boydaki 6,411 m fore kazıktan oluşmaktadır.

Proje kapsamında toplam 27,500 m2 Diyafram Duvar imalatı; 55,200 m SBMA tipi Öngermeli Ankrajı bulunmaktadır. Projede uygulanan sıkı kalite kontrol programı uyarınca inklinometre ve ankraj yük hücresi yerleştirilmesi, takip ve raporlama hizmetleri de ayrıca gerçekleştirilmektedir.

Proje kapsamında KASKTAŞ’ın tescilli ürünü olan yüksek kapasiteli tekli delik çoklu ankraj teknolojisi (Single Bore Multiple Anchor-SBMA) kullanılmıştır. SBMA tipi öngermeli ankrajların hesap yükleri olan 65 ton’u taşıdığını göstermek maksadı ile imalatlar öncesinde SUT ve SBMA Test Ankrajları yapılmış ve test ankrajlarında maksimum 185 ton kapasiteye ulaşılmıştır.

Proje kapsamında baret kazıkların taşıma gücünün doğrulanması amacı ile 100 m uzunluğundaki bir baret kazıkta o-cell test yapılacak olup bu imalat tamamlandığında Türkiye’de gerçekleştirilen en uzun baret kazık imalatı olacaktır.

Proje sahasındaki 3 ayrı Kule Yapısında yer alan imalatların (baret kazık, fore kazık, diyafram duvar, başlık ve kuşak kirişleri, boru destek ve ankraj imalatları) son derece sıkı bir iş programı uyarınca ve birbiri ardına İşveren’e teslim edilmesi istenmiştir.

İzmir’in Bayraklı bölgesindeki yumuşak alüvyal zemin koşullarındaki en yüksek kapasiteli ankrajlar imal edilmiştir.

Tamamlandığında İzmir’in Bayraklı bölgesindeki yumuşak alüvyal zemin koşullarındaki en derin ve en büyük inşaat kazı çukuru ve en derin kazıklı sistemine sahip olacaktır.

Proje Tanımı

Mahall Bomonti İzmir Projesi

  • Mühendislik

Proje Özellikleri

İşveren
Türkerler İnşaat
Ana Kalemler
Baret Kazık 27.055 m³
Fore Kazık 6.411 m
Diyafram Duvar 27.091 m²
SBMA Ankraj 67.170 m
Proje Süresi
Başlangıç Tarihi 01.05.2016
Bitiş Tarihi 01.09.2017
Süre 17 Ay

Konum

İzmir, Türkiye

 

 

Galeri

İlgili Projeler

1915 Çanakkale Köprüsü Avrupa Yaklaşım Viyadüğü Zemin İyileştirme ve Kazık İşleri

1915 Çanakkale Köprüsü...

Derin Kazılar Özel...
Üsküdar Zeminaltı Otopark

Üsküdar Zeminaltı...

Derin Kazılar Istanbul...
Çanakkale 1915 Köprüsü Projesi / Asya Ankraj Bloğu Kazısı

Çanakkale 1915 Köprüsü...

Derin Kazılar Seçkin...
Çanakkale 1915 Köprüsü Projesi / Avrupa Ankraj Bloğu Kazısı

Çanakkale 1915 Köprüsü...

Derin Temeller Seçkin...